noclegi - strona główna

WCZASY i NOCLEGI w GÓRACH

NOCLEGI, WCZASY, FERIE W GÓRACH
APARTAMENTY, KWATERY PRYWATNE, PENSJONATY, HOTELE, SANATORIA, OŚRODKI WCZASOWE, DOMY WCZASOWE, AGROTURYSTYKA, DOMKI W GÓRACH

PROMOWANE OFERTY NOCLEGOWE w GÓRACH

więcej
"Hanusia"
kwatery prywatne
Tatry
Biały Dunajec

więcej
"Mira"
pokoje gościnne
Beskidy
Brenna

więcej
"WDW"
domki letniskowe
Pieniny
Niedzica

   Góry przebiegają wzdłuż całej naszej południowej granicy. Na zachodzie mamy Sudety a w części środkowej i wschodniej Karpaty, które tylko północno-zachodnim krańcem zahaczają o Polskę i biegną poprzez Ukrainę aż do Rumunii. U nas są reprezentowane przez Tatry i Beskidy, kończące się na wschodzie Bieszczadami. Oprócz powyższych, są też, bardzo stare, G. Świętokrzyskie, które na skutek erozji, utraciły jednak swój "górski" charakter.

   Polskie góry są ważnym rejonem turystycznym. Rokrocznie są odwiedzane przez rzesze turystów, zarówno w sezonie zimowym, jaki i w letnim.

   Zimą, amatorzy "białego szaleństwa" mają do dyspozycji około 100 miejscowości z wyciągami i trasami narciarskimi. Są dostępne liczne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz szkółki z instruktorami. Naśnieżane i oświetlone trasy nie są już wyjątkiem. Wiele z tych ośrodków narciarskich ma rozbudowaną bazę gastronomiczną i noclegową, na którą składają się hotele, pensjonaty i domy wczasowe oferujące noclegi o wysokim standardzie oraz wiele kwater prywatnych oferujących tańsze pokoje gościnne. Są też ośrodki wczasowe, często zlokalizowane w pobliżu wyciągów, specjalizujące się w zorganizowanym wypoczynku, w których można wykupić turnusy z wyżywieniem.

   Także latem góry są popularnym miejscem spędzania wakacji i urlopów. Oprócz powyższych typów obiektów, dostępne są wtedy chaty lub domki letniskowe, które można wynająć na nocleg.

Liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, wśród nich klasyczne, odkryte i opisane w przewodnikach przez geografów i miłośników gór, zapewnią każdemu, i temu zaawansowanemu, i zupełnemu amatorowi, możliwość aktywnego wypoczynku połączonego z podziwianiem krajobrazu i odkrywaniem ciekawych miejsc, których w górach nie brakuje.

Można też uprawiać kolarstwo górskie, spływać wartkimi rzekami, czy wędkarstwo muchowe. Lub po prostu podziwiać zapierające dech widoki i piękno górskiego krajobrazu - niesamowite formy skalne, jaskinie, wąwozy i przełęcze, urwiska i przepaście, rwące potoki, wodospady, gęste bory i zielone hale, rozległe panoramy, ośnieżone szczyty ...

   Góry są też miejscem uprawiania sportów ekstremalnych, w tym klasycznej wspinaczki, której jednak nie polecamy uprawiać samodzielnie turystom-amatorom. W ogóle góry są miejscem, gdzie należy szczególnie podchodzić z pokorą do przyrody. Surowy klimat, duże wysokości i gwałtowne zjawiska pogodowe zimą i latem, sprawiają, że podczas wycieczek i uprawiania sportów należy mierzyć siły na zamiary.

   Nie można też zapominać o licznych górskich uzdrowiskach, z których część to prawdziwe kurorty. Można w nich spędzić urlop, ale przede wszystkim podreperować zdrowie. Sanatoria, ośrodki rehabilitacyjno-wypoczynkowe, czy hotele lub pensjonaty SPA, oferują szeroką gamę zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych a także komfortowe miejsca noclegowe. W niektórych miejscowościach uzdrowiskowych zachowała się, często zabytkowa, zabudowa pensjonatowa, parki zdrojowe i sanatoria z końca XIXw. i początku XX wieku, kiedy to zaczęli przyjeżdżać pierwsi kuracjusze.

   Od wieków góry stanowiły naturalną, południową granicę ziem polskich. Stąd obecność dawnych zamków i twierdz, strzegących przełęczy i bram, przez które biegły szlaki kupieckie ale też mogły zawitać obce wojska. Co, zresztą, miało miejsce wielokrotnie, a historia Śląska i Opolszczyzny była szczególnie burzliwa.    Po tamtych czasach ostały się, lepiej lub gorzej zachowane, liczne ruiny średniowiecznych zamków, fortów z XVII-XIXw., czy bunkrów, pamiętających II W.Ś. Wiele zamków i rezydencji poddano renowacji, niektóre zamieniono na ekskluzywne hotele, gdzie można zanocować w wiekowych komnatach a "szczęściarze" liczyć na spotkanie jakiegoś ducha z miejscowych legend.

   Tereny górskie mają charakterystyczny piętrowy układ roślinności - lasy (piętra pogórza, regiel dolny i górny) sięgają do wysokości 1400-1900m n.p.m., powyżej znajduje się piętro kosodrzewiny, ponad nią halne (alpejskie), a najwyżej turniowe. Zamieszkują tu takie rzadkie gatunki zwierząt jak: niedźwiedzie, wilki, rysie, kozice, świstaki czy orzeł przedni. Aby ochronić górską przyrodę, utworzono kilka parków narodowych, jak na przykład: Tatrzański, Pieniński, Karkonoski Park Narodowy oraz wiele rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych.

   Góry to także folklor, wyraźniej tu widoczny niż w innych częściach kraju. Szczególnie słyną z tego regiony Podhala, Żywiecczyzny i Spiszu. Góralskie stroje, architektura, muzyka, rzeźba i malarstwo są obecne w świadomości Polaków. Kto nie widział zbójnickiego, czy nie słyszał góralskiej kapeli? W wielu miejscach kultywuje się regionalne tradycje, w tym wypas owiec, niegdyś będący podstawą utrzymania.    Można tu skosztować tradycyjnych góralskich potraw i wyrobów, z najbardziej znanymi, jak oscypek, bryndza, bundz, kwaśnica, moskole, hałuski, fizoły, górski pstrąg......i popić góralską herbatką czy miodunką.

   Najbardziej reprezentatywne i znane są Tatry, z racji tego, że najwyższe, ponadto rozsławione przez artystów na przełomie XIX/XXw. przebywających licznie i chętnie w Zakopanem, ze słynnymi Krupówkami i góralską architekturą. Tatry nie są bardzo rozległe - zajmują w Polsce ok. 180 km2. Mają najwyższy polski szczyt - Rysy (2499m n.p.m.) i wiele przekraczających wysokość 2000m. Charakterystyczne i malownicze są małe polodowcowe jeziorka, jak te z Doliny Pięciu Stawów, czy Morskie Oko.

   Ważniejsze turystyczne miejscowości Tatr i Podhala to, wspomniane wcześniej, Zakopane, Kościelisko, Murzasichle, Poronin, Biały Dunajec, Białka i Bukowina Tatrzańska. Region obfituje w trasy narciarskie i wyciągi, baza noclegowa jest rozbudowana. Gazdowie i gaździny licznie wynajmują "ceprom" swoje kwatery prywatne. Zabytków nie ma zbyt dużo, ale na pewno każdy znajdzie wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia.

   Pieniny rozciągają się na wschód od Podhala. Główne atrakcje regionu to spływ przełomem Dunajca, Jezioro Czorsztyńskie, na którym można uprawiać sporty wodne, czy zwiedzać zamki średniowieczne w Niedzicy i Czorsztynie. Ponadto warto odwiedzić Szczawnicę i Krościenko nad Dunajcem. Zimą można też uprawiać narciarstwo.

   Sudety w Polsce ciągną się od zachodniej granicy (Nysa Łużycka) do Bramy Morawskiej (rz. Odra) w Czechach. Dzielą się na Sudety Zachodnie, Środkowe i Wschodnie. W ich skład wchodzi wiele, nieraz bardzo różniących się ukształtowaniem i klimatem pasm i masywów, z których najbardziej znane są Karkonosze ze szczytem Śnieżka (1602 m n.p.m.), będącym najwyższym w całych Sudetach, oraz Góry Stołowe słynne z niesamowitych form skalnych. Wędrówki po powierzchni Szczelińca Wielkiego, najwyższego w tych górach, to niezapomniane przeżycie.

   Największe miasta regionu to Jelenia Góra i Wałbrzych. W Sudetach jest wiele miejscowości atrakcyjnych dla narciarzy. Największe ośrodki, dysponujące licznymi, dobrymi trasami i wyciągami, to Karpacz, Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój, Rzeczka, Przesieka i Zieleniec. Ich baza noclegowa jest przeważnie rozbudowana lub jest blisko do większych miejscowości, gdzie są liczne pensjonaty i kwatery.

   Są tu także znane uzdrowiska jak Duszniki Zdrój, Świeradów Zdrój, Polanica Zdrój i inne. Co roku odbywają się w sierpniu: "Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach i "Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski" w Kudowie.

   Sudety to także kawał historii. Jej miłośnicy znajdą tu wiele zamków i innych zabytków pamiętających czasy piastowskie. Są też tajemnicze miejsca związane z III Rzeszą, o których krążą legendy, od skarbów zrabowanych przez hitlerowców i ponoć tu gdzieś ukrytych, do tajemniczych projektów naukowych i militarnych, realizowanych w górskich pieczarach.

   Beskidy to najbardziej rozległe polskie góry. Stanowią najbardziej na północ wysuniętą część Karpat. W Polsce zaczynają się w okolicy Cieszyna a kończą na wschodniej granicy. Dzielą się na Beskidy Zachodnie i Beskidy Wschodnie, które u nas reprezntują Bieszczady Zachodnie a reszta znajduje się na Ukrainie.

   W Beskidach Zachodnich wyróżniamy wiele pasm górskich, z których najbardziej znane to Beskid Śląski, Żywiecki (Babia Góra 1725 m n.p.m.), Sądecki i Gorce. W tych regionach jest silnie rozwinięta turystyka. Najpopularniejsze wśród narciarzy miejscowości beskidzkie to: Szczyrk, Wisła, Ustroń, Zwardoń, Zawoja, Sucha Beskidzka, Muszyna, Krynica Zdrój, Tylicz. Ważniejsze miasta: Bielsko-Biała, Rabka, Nowy Targ, Nowy Sącz. Beskidy maja rozbudowaną bazę noclegową. Są tu liczne hotele, pensjonaty i ośrodki wczasowe. Znajdziemy mnogość kwater prywatnych a latem domki letniskowe.

   Bieszczady to część Beskidów Wschodnich, stolicą regionu jest Sanok. Charakteryzują się długimi, łagodnymi wzniesieniami. Najwyższy szczyt, Tarnica, sięga 1346m n.p.m. Nisko, bo do wysokości 1100m, przebiega granica lasu, dlatego bez trudu można przemierzać i podziwiać położone ponad nią łąki - połoniny.

   Jest to najsłabiej zaludniona część Polski. Raj dla miłośników samotnych wędrówek i naprawdę dzikiej przyrody. Dobre warunki do uprawiania sportów zimowych: Ustrzyki Dolne, Bystre i Cisna. W Bieszczadach można napotkać wiele zabytkowych, drewnianych cerkiewek i cerkwii. Jedna z bardziej cennych, licząca ponad 200 lat, znajduje się w Komańczy.

   Z Bieszczadami związana jest także tragiczna, nieodległa w czasie przeszłość. Akcja "Wisła", przeprowadzona po II W.Ś., której skutkiem było wysiedlenie niemal całej społeczności Łemków. Pozostały po nich zarastające, spalone i opuszczone wsie.

WSTECZ | DADAJ OFERTĘ | KONTAKT | O FIRMIE | NOTA PRAWNA
 
WSTECZ w górę