DZIWNÓWEK - wieś sołecka - kąpielisko nadmorskie
woj. zachodniopomorskie; pow. kamieński; gm. Dziwnów
72-420 poczta Dziwnów; nr kier. (91)
ok. 400 mieszkańców
Dziwnówek jest położony u nasady Mierzei Dziwnowskiej, nad Bałtykiem i północno-wschodnim brzegiem Jeziora Wrzosowskiego, które jest częścią Zalewu Kamieńskiego
Jest to spokojna miejscowość, której główną atrakcją turystyczną jest szeroka i piaszczysta, nadmorska plaża.
Rozciąga się od ujścia Dziwny w Dziwnowie na zachodzie aż do Łukęcina w kierunku wschodnim.
Wyznaczono na niej kąpielisko o długości 400 m. i znajduje się na odcinku między ulicami Plażową i 1-go Maja. Sanitariaty są przy zejściach przy ul. Kamieńskiej i 1-go Maja.
Drugą atrakcją, dla której warto spędzić urlop w Dziwnówku, jest położenie nad Zalewem Kamieńskim, a konkretnie nad jego północną częścią, Jeziorem Wrzosowskim.
Wody zalewu to przede wszystkim wspaniałe miejsce do uprawiania różnych sportów wodnych i żeglarstwa.
Są tu na przykład bardzo dobre warunki do uprawiania windsurfingu i katesurfingu. W Dziwnówku znajduje się niewielka przystań, szkoła windsurfingu oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego, jak kajaki, rowery wodne.
W pobliskich miejscowościach: Dziwnowie, Międzywodziu i Kamieniu Pomorskim, znajdują się nowoczesne mariny i przystanie.
Zalew to także wspaniałe miejsce do wędkowania, obfituje w ryby, szczególnie okonie i płocie ale żyją tu także karpie, sandacze, leszcze i węgorze
Miłośnicy wędrówek, czy wycieczek rowerowych też nie będą się tu nudzić, ponieważ przez miescowośc przebiega kilka szlaków turystycznych a w okolicy jest wiele tras rowerowych.
Choć w samej miejscowości nie ma zbyt wielu atrakcji, to jest z niej blisko do kilku ciekawych miejsc.
W leżącym niemal po sąsiedzku, na zachodzie, Dziwnowie jest m. in. port rybacki, marina i przystań żeglarska, statki wycieczkowe, most zwodzony, Nadmorski Park Miniatur, Aleja Gwiazd Sportu, kilka kąpielisk.
W kierunku południowym, we Wrzosowie (4km) znajduje się Bałtycki Park Dinozaurów, a kilkanaście kilometrów jest do Kamienia Pomorskiego, który powinni zwiedzić zwłaszcza miłośnicy średniowecznej architektury, ponieważ zachowały się tu stare uliczki, duży fragment murów obronnych, baszta, katedra, w której odbywają się koncerty muzyki organowej, ratusz, kościoły i wiele innych zabytkowych budynków. Jest to także miasto uzdrowiskowe gdzie można skorzystać z zabiegów leczniczych. O 20km dalej leży Wolin, który warto odwiedzić zwłaszcza w sierpniu, kiedy obywa się tu festiwal wikingów.
Kilkanaście kilometrów na wschód leży Trzęsacz, gdzie można zobaczyć słynne ruiny gotyckiego kościoła pochłanianego przez morze, oraz znajduje się przystanek będącej jedną z większych atrakcji tego regionu, Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej Gminy Rewal, liczącej 40km na trasie Gryfice, Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze, Pogorzelica
Baza noclegowa jest dobrze rozwinięta i ciągle się rozbudowuje co daje duży wybór głownie kwater prywatnych i domków letniskowych.
Miejscowosć była wzmiankowana w 1503r., jest to stara osada rybacka. W marcu 1945r. toczyły się tu ciężkie walki z wycofującymi się wojskami niemieckimi.
Brały w nich udział oddziały polskiej 2 Dywizji Piechoty, czego pamiątką jest pomnik w miejscu zaślubin 5pp z morzem, które odbyły się 15 marca 1945.